AZ ORSZÁGOS VÁLASZTÁSI IRODA VEZETŐJÉNEK
5/1998. (III. 23.) INTÉZKEDÉSE
az 1998 május 10. és 24. napjára kitűzött országgyűlési képviselő-választás
külföldiek által történő megfigyeléséről

 

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 39. § (1) és (2) bekezdésében foglalt jogkörömben, a külföldi megfigyelőknek az 1998. évi országgyűlési választásokra történő meghívásáról rendelkező 2038/1998. (II. 18.) Korm. sz. határozat végrehajtása érdekében az alábbi intézkedést hozom:

1. Magyarország az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet emberi dimenziójáról szóló 1990-es koppenhágai dokumentumának aláírójaként kötelezettséget vállalt arra, hogy az országban tartandó választásokra megfigyelőket hív más EBESZ résztvevő államokból és megfelelő civil szervezetektől. Ennek megfelelően valamennyi választási irodának saját munkájában, valamint a választási szervek tájékoztatása és munkájuk segítése révén elő kell mozdítania a külföldi választási megfigyelés törvényes és eredményes lebonyolítását.

2. A nemzetközi választási megfigyelés lebonyolításánál következetesen be kell tartani a vonatkozó választójogi rendelkezéseket, melyek különösen három vonatkozásban irány-adók:

a/ A választási bizottságok működése és tevékenysége, valamint a rendelkezésükre álló adatok – törvényben meghatározott kivétellel – nyilvánosak. A választási eljárás nyilvánossága nem sértheti a szavazás titkosságát és a személyhez, valamint a személyi adatok védelméhez fűződő jogokat (v.ö. 1997. évi C. törvény 6.§ (1) bek.).

b/ A sajtó képviselőihez hasonlóan a nemzetközi választási megfigyelők jelen lehetnek a választási bizottságok munkájánál – tehát a szavazatszámláló bizottságok munkájánál is -, tevékenységüket azonban nem zavarhatják (v.ö. 1997. évi C. törvény 7.§), részükre utasításokat nem adhatnak.

c/ A szavazatszámláló bizottság elnöke felelős azért, hogy a szavazás napján a szavazóhelyiségben és környékén a rendet fenntartsák; a rend fenntartására tett intézkedések mindenkire – így a külföldi választási megfigyelőre is – kötelezőek (v.ö. 1997. évi C. törvény 65.§ (1) bek.).

3. Az országgyűlési képviselői választások szempontjából nemzetközi választási megfigyelőnek az a személy tekintendő, aki magát e minőségében az Országos Választási Irodánál regisztráltatta, és akit az Országos Választási Iroda – személyazonosságának és legitimitásának hiteltérdemlő igazolása alapján – akkreditációs kártyával látott el. A nemzetközi választási megfigyelőnek tevékenysége gyakorlásakor akkreditációs kártyáját ki kell tűznie, avagy fel kell mutatnia. Az akkreditációs kártya egyben az Országos Választási Központba (BM Duna Palota, Budapest, V., Zrínyi u. 5.) belépőként is szolgál.

4. A szavazás napját megelőző időszakban a nemzetközi választási megfigyelő ez irányú tevékenységének gyakorlása végett:

a/ részt vehet a nemzetközi megfigyelők részére tartott sajtótájékoztatókon;

b/ igényt tarthat Magyarországgal, valamint a magyar választási jogszabályokkal kapcsolatos magyar- és idegen nyelvű tájékoztató anyagokra;

c/ tanulmányozhatja az "internet"-en és más nyilvános elektronikus rendszereken található választási anyagokat;

d/ előzetes egyeztetés alapján tájékozódhat az Országos Választási Irodánál, valamint az országgyűlési egyéni választókerületi és a megyei (fővárosi) választási irodáknál a választási előkészületekről.

5. A szavazás napján a külföldi választási megfigyelő:

a/ bármely általa kiválasztott szavazókörben a helyszínen tanulmányozhatja a szavazás megkezdését és menetét;

b/ megfigyelési szándékát a helyszínen a szavazatszámláló bizottság elnökének be kell jelentenie;

c/ tájékoztatást kaphat a szavazással kapcsolatos minden közérdekű információról;

d/ jelen lehet a szavazatok megszámlálásánál és annak eredményéről szóbeli tájékoztatást kaphat;

e/ az Országos Választási Központban figyelemmel kísérheti a választási részeredmények beérkezését, feldolgozását; e célból részt vehet sajtótájékoztatókon, jogosult előzetes tájékoztató anyagokra, figyelemmel kísérheti képernyőkön a választási eredmények alakulását;

e/ részt vehet az előzetes és végleges választási eredményt közlő tájékoztatón az Országos Választási Központban és a Parlamentben.

6. Az 5. pontban megjelölt tájékozódási lehetőségek a nemzetközi választási megfigyelésben résztvevőket a második választási forduló során is megilletik, amennyiben ez irányú szándékukat az akkreditálás során közlik.

  1. A nemzetközi választási megfigyelők tapasztalataikat jogosultak az Országos Választási Iroda által részükre szervezett sajtótájékoztatókon, a hazai és a külföldi sajtó képviselőinek adandó interjúkban, illetőleg más formában (pl.: választási megfigyelői tevékenységükről készített jelentésük egy példányának az Országos Választási Irodához történő megküldése) közölni.

8. A megyei (fővárosi) választási iroda vezetője a 3. pontnak megfelelően saját hatáskörben is fogadhat nemzetközi megfigyelőket illetékességi területén, amennyiben a meghívó fél az illetékességi területen működő önkormányzat, területi dekoncentrált szerv, párt vagy társadalmi szervezet. Az akkreditációról és a nemzetközi megfigyelők által összegzett véleményről az Országos Választási Irodát tájékoztatni kell. A megyei (fővárosi) választási iroda által kiadott akkreditációs kártya önmagában nem jogosít fel az Országos Választási Központba való belépésre.