Az Országos Választási Bizottság
371/2010. határozata
Az Országos Választási Bizottság – 2010. május 5-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének e) pontjában megállapított hatáskörében eljárva T. J. magánszemély által előterjesztett fellebbezés tárgyában meghozta a következő
határozatot:
Az Országos Választási Bizottság a Fővárosi Választási Bizottság 143/2010. (V. 4.) számú határozatát helybenhagyja.
A határozat ellen a meghozatalától számított 1 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. május 6-án 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás nem tárgyi illetékmentes. Az illeték mértéke 7500 Ft. Faxon benyújtott beadványon az illeték nem róható le.
Indokolás
I.
A Fővárosi Választási Bizottság (a továbbiakban: FVB) a 143/2010. (V. 4.) FVB számú határozatával Ve. 90/A. § (3) bekezdés h) pontja, valamint a 98. § (4) bekezdésének előírásai szerint — a területi listás szavazatösszesítésről 2010. április 12-én hozott és jogerős 102/2010. (IV. 12.) számú határozata, valamint az Országos Választási Bizottság értesítései alapján — megállapította a 2010. évi országgyűlési választás fővárosi területi választókerületének választási eredményét, amelyet a határozatához csatolt „II. Jegyzőkönyv a területi választókerületi választási eredményről” című jegyzőkönyvben rögzített.
II.
Az FVB 143/2010. (V. 4.) számú határozata ellen 2010. május 5-én a fellebbező jogorvoslattal élt. Beadványában előadta, hogy a Ve. 10. § (1) bekezdése alapján a helyi választási iroda vezetője a szavazóhelyiségek számát, beosztását úgy állapítja meg, hogy egy szavazókörre mindegy hatszáz, legfeljebb azonban ezerkétszáz választópolgár jusson, továbbá hivatkozott a Ve. 41. § -ában foglaltakra. Álláspontja szerint a „Ve. 84. § (4) bekezdés a) pontja szerinti indokom: jogszabálysértések (Ve. 3. §, 10. § (1), 28. § (3), 41. §, 51. § (3) bek.)”. Fellebbező előadta, hogy a fővárosban mind az I., mind a II. fordulóban 1200 főnél több választópolgár szavazott egy szavazókörben, amely a http://www.valasztas.hu/hu/parval2010/content/igszav-f2.html alapján látható, például az I. fordulóban a XI. kerületben, a II. fordulóban a XIV. kerületben. Fellebbező álláspontja szerint ezek alapján a jogszabálysértés tény.
Fellebbező előadta továbbá, hogy a II. fordulóban olyan mértékű kampánycsend-sértés történt a FIDESZ-KDNP részéről, ami mind a helyi, mind az országos médiában megjelent (http://belfold.hirfal.hu/ovb_sokkal_kevesebb_volt_a_kampanycsendsertes-3120289.html) és megalapozza az olyan mértékű jogsértések elkövetését, ami miatt a választókerületben a választási eredmények megsemmisítése és a szavazás megismétlése szükséges, az igazolással szavazók jogellenes létszámától függetlenül. Beadványozó kifejtette továbbá, hogy az FVB határozatának mellékletét képező jegyzőkönyv jogellenes, mivel azt az FVB elnöke nem írta alá és helyettes megjelölés nem történt, valamint előadta, hogy tudomására jutott, hogy a FIDESZ-KDNP közös területi lista állítására vonatkozó nyomtatványt/kérelmet arra nem jogosult személy írta alá és nem írta alá mindkét párt bejegyzett képviselője külön-külön. Fellebbező beadványában kifejtette továbbá, hogy Kubatov Gábor hangfelvétele alapján köztudott, hogy „a FIDESZ jogellenes módon különleges személyes adatokat kezel (kezel?)”, így a 2010. évi választások eredménye (is) jogellenes tevékenységeken alapszik, választási csalásokhoz vezet/ett, kéri ezen ügyben tájékoztatás kérését az illetékes, eljáró szervektől.
III.
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, a Ve. 73. § (4) bekezdése rendelkezései szerint a választási bizottságnak a választás eredményét megállapító döntése ellen a szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntésének törvénysértő voltára, vagy a szavazóköri eredmények összesítésére és a választási eredmény megállapítására vonatkozó szabályok megsértésére hivatkozással lehet fellebbezést benyújtani. A fellebbezés nem jelöl meg olyan jogszabálysértést - a szavazatszámláló bizottság szavazóköri eredményt megállapító döntésének törvénysértő volta, vagy a szavazóköri eredmények összesítésére és a választási eredmény megállapítására vonatkozó szabályok megsértése - amely alapján a Ve. 73. § (4) bekezdése szerinti a választás eredménye elleni jogorvoslat benyújtható.
Fentiek értelmében az Országos Választási Bizottság a Fővárosi Választási Bizottság 143/2010. (V. 4.) számú határozatát helybenhagyja.
IV.
A határozat a Ve. 73. § (4) bekezdésén, a 81. § (4) bekezdés a) pontján, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. § (1) bekezdésén, 83. § (1), (2) és (7) bekezdésein, a 84. § (1) bekezdésén, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 37. § (1) bekezdésén, 39. § (3) bekezdés b) pontján, 42. § (1) bekezdés h) pontján, valamint a Legfelsőbb Bíróság 2/2010. (III.23.) közigazgatási jogegységi határozatán alapul.
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke