Az Országos Választási Bizottság
58/2010. határozata
Az Országos Választási Bizottság – a 2010. január 28. napján tartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) a 44/A. § (1) bekezdés c) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a G. P. magánszemély kifogása tárgyában meghozta a következő
határozatot:
Az Országos Választási Bizottság a kifogást elutasítja.
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. január 31-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
I.
Indokolás
A beadványozó 2010. január 28-án kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz, melyben előadta, hogy a TV2 Mokka című műsorában 2010. január 28-án 7:35 perces kezdettel K. R. műsorvezető vendége volt Dr. G.-N. T., a Jobbik Magyarországért Mozgalom által indítani kívánt országgyűlési képviselő-jelölt.
A beadványozó kifejtette, hogy az interjú felvezetésében K. R. műsorvezető „szélsőjobboldali párt”-nak nevezte a „Jobbik Magyarország Mozgalmat”. A beadványozó álláspontja szerint a Ve. 44. § (2) bekezdése a műsorszolgáltatók választási kampányban való részvételére a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvényt (a továbbiakban: Rtv.) rendeli alkalmazni. Az Rtv. 4. § (3) bekezdése alapján a műsorszolgáltató politikai tájékoztató és hírszolgáltató műsorszámaiban műsorvezetőként, hírolvasóként, tudósítóként rendszeresen közreműködő munkatársak – a munkavégzésükre irányuló jogviszonyuktól függetlenül – műsorszolgáltatónál politikai hírhez véleményt, értékelő magyarázatot – kivéve a hírmagyarázatot – nem fűzhetnek. A beadványozó álláspontja szerint a „szélsőjobboldali párt” elnevezés véleménynek minősül, így ezzel megsértették a Ve. 3. § d) pontjában foglalt alapelvet, valamint az Rtv. 4. § (3) bekezdését.
A beadványozó a fentiekre tekintettel kérte a Bizottságot, hogy amennyiben az Országos Választási Bizottság szerint a leírt cselekmény sérti az Rtv. 4. § (3) bekezdését, de a Bizottság úgy ítéli meg, hogy az Rtv.-ben foglaltak felett nem rendelkezik határkörrel, úgy a Ve. 90/A. § (4) bekezdésének l) pontja alapján kezdeményezze a hatáskörrel rendelkező szerv döntését.
II.
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a kifogásban sérelmezett magatartás - ahogy arra a kifogás is utal - az Rtv. hatálya alá tartozó magatartás. A törvénysértés esetleges megállapítása ebből következően az Országos Rádió és Televízió Testület Panaszbizottsága hatáskörébe tartozik. A kifogás e sérelmezett magatartáson túl nem jelölt meg olyan cselekményt, ami a Ve. 3. § d) pontjába ütközne, továbbá azt az összefüggést sem írta le, aminek alapján a kifogásolt magatartás sértené a Ve. 3. § d) pontjában megfogalmazott elvet. Az Országos Választási Bizottság szerint nincs is ilyen összefüggés, ezért a kifogást a Ve. hatálya alá tartozó kérdésben elutasította.
Tekintettel arra, hogy az Országos Választási Bizottság a kifogásban megjelölt bizonyítékot megvizsgálta és megállapította, hogy a Ve. értelmében törvénysértés nem történt, így a testületnek a Ve. 44. § (2) bekezdésére hivatkozással a Ve. 90/A. (4) bekezdésének l) pontja alapján – törvénysértés hiányában – nincs lehetősége a hatáskörrel rendelkező szerv döntését kezdeményezni. Az Országos Választási Bizottság megjegyzi, hogy az Rtv. fenti rendelkezésére való hivatkozással a beadványozó kezdeményezheti a hatáskörrel rendelkező szerv döntését.
III.
A határozat a Ve. 3. § d) pontján, a 44. § (1)-(2) bekezdésén, a 90/A. (4) bekezdésének l) pontján, a 77. §-ának (1)-(2) bekezdésein és a 78. § (3) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke