GYIK 2024 EP
- Mikor lesznek a 2024. évi általános választások?
2024. június 9-én egy napon lesz az európai parlamenti választás, a helyi önkormányzati választás és a nemzetiségi önkormányzati választás.
- Választásonként külön kell-e benyújtanom a szavazóköri névjegyzékkel kapcsolatos kérelmeket?
Nem, egyben kell benyújtani, mely minden választásra kiterjed.
- Hány évre választjuk az Európai Parlament tagjait?
Az Európai Parlament 720 (benne a 21 magyar) tagját öt évre választjuk meg.
- Mikor kapok értesítőt, hogy hol tudok szavazni?
A Nemzeti Választási Iroda a 2024. április 3-i névjegyzéki adatok alapján legkésőbb 2024. április 19-ig (péntek) küldi meg az értesítést, arról, hogy a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgár szerepel a névjegyzékben, illetve hol és mikor szavazhat.
- Mit kell tenni, ha valaki nem kapta meg az értesítőt?
A választópolgár, ha nem kapja meg az értesítőt, ha az megsemmisül vagy elvész, akkor bármely helyi választási irodától, - amelyet a polgármesteri hivatalban talál - új értesítőt igényelhet. Az értesítő bemutatása nem feltétele a szavazásnak.
- Mikor kaptak tájékoztatót az EU-n kívül vagy Magyarországon élő lakcímmel nem rendelkező polgárok?
A Nemzeti Választási Iroda 2024. január hónapban tájékoztatta egy levélben az európai parlamenti választásokról és az azon való részvétel lehetőségéről az EU-n kívül vagy Magyarországon élő lakcímmel nem rendelkező polgárokat.
- Mikor kaptak értesítőt a Magyarországon lakóhellyel rendelkező más uniós állam állampolgárai?
A Nemzeti Választási Iroda 2024. február hónapban tájékoztatta a Magyarországon lakóhellyel rendelkező más uniós állam állampolgárait a magyar listára történő szavazás lehetőségéről. Amennyiben élni szeretnének ezen lehetőséggel ezen a linken regisztrálhatnak a központi névjegyzékre 2024. május 24. (péntek) 16.00 óráig.
- Ki lehet jelölő szervezet az európai parlamenti képviselők választásán?
Az Európai Parlament tagjainak választásán a választás kitűzésekor a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában jogerősen szereplő párt.
- Hogyan működik a listaajánlás?
Pártlista ajánlására 2024. április 20-tól (szombat) van lehetőség 2024. május 3-án (péntek) 16.00 óráig. A választópolgár az ajánlóívet kitöltve és aláírva ajánlhat listát.
Egy választópolgár több pártlistát is ajánlhat, egy lista viszont csak egy ajánlással támogatható. Az ajánlás nem vonható vissza.
A sikeres listaállításhoz 20 000 érvényes ajánlás szükséges.
- Mikor kezdődik a választási kampány?
A választási kampány 2024. április 20-án (szombat 0 órától) kezdődik és 2024. június 9-én (vasárnap) 19.00 óráig tart.
- Van kampánycsend?
Nincs kampánycsend, azonban nem folytatható kampánytevékenység a szavazás napján a szavazóhelyiségben, valamint a szavazóhelyiséget magában foglaló épületben, valamint a szavazóhelyiséget magában foglaló épületnek a szavazóhelyiség megközelítését szolgáló bejáratától számított 150 méteres távolságon belüli közterületen. A szavazás napján választási gyűlés sem tartható, illetve politikai reklámot sem lehet közzétenni.
- Fogyatékossággal élek. Milyen segítséget kaphatok?
A fogyatékossággal élő választópolgár segítséget igényelhet választójogának gyakorlása érdekében:
- Braille-írással készült értesítő kérésére irányuló kérelem benyújtásának határideje 2024. április 2. (kedd) 16.00 óra.
- Könnyített formában megírt tájékoztató anyag megküldésére irányuló kérelem benyújtásának határideje 2024. április 2. (kedd) 16.00 óra.
- Braille-írással ellátott szavazósablon iránti kérelem benyújtásának határideje 2024. május 31. (péntek) 16.00 óra.
- Akadálymentes szavazóhelyiség kérésére irányuló kérelem benyújtásának határideje 2024. június 5. (szerda) 16.00 óra.
A szavazólap kitöltésében segítheti az Ön által választott segítő, vagy ha ilyen személy nincs jelen, akkor a szavazatszámláló bizottság két tagja.
A fentieken felül a választópolgár igényelhet mozgóurnát is. A benyújtás feltételeiről a következő pontban olvashat. - Braille-írással készült értesítő kérésére irányuló kérelem benyújtásának határideje 2024. április 2. (kedd) 16.00 óra.
- Ki igényelhet mozgóurnát, és hogyan?
Azok a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok, akik:
- mozgásukban egészségi állapotuk (illetve fogyatékosságuk),
- vagy fogva tartásuk miatt akadályozottak.
Aki a mozgóurnát más indokkal (pl. munkavégzés, kényelmi szempontok) kéri, annak a kérését a választási iroda, illetve a szavazatszámláló bizottság elutasítja.
A mozgóurna iránti kérelem 2024. április 4-től (csütörtök) benyújtható:
- levélben bármely helyi választási iroda címére vagy online elektronikus azonosítás nélkül legkésőbb 2024. június 5. 16.00 óráig (szerda),
- személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján bármely helyi választási irodában 2024. június 7. 10.00 óráig (péntek), vagy
- online elektronikus azonosítással a szavazás napján, 2024. június 9. (vasárnap) 12.00 óráig,
- kézbesítési meghatalmazott útján és anélkül a szavazás napján, 2024. június 9. (vasárnap) legkésőbb 12.00 óráig
Az európai parlamenti képviselők választásán a választópolgár bárhova igényelhet mozgóurnát.
Fontos, hogy aki mozgóurnát kért, a szavazókörben „hagyományos módon” nem, kizárólag mozgóurnával szavazhat! Amennyiben a mozgóurna a szavazóhelyiségben van, akkor viszont leadhatja szavazatát a szavazóhelyiségben is.
- mozgásukban egészségi állapotuk (illetve fogyatékosságuk),
- Hogyan és mikor tudok átjelentkezni egy másik szavazókörbe az európai parlamenti választások idején?
Az átjelentkezési kérelmet azok nyújthatják be, akik a szavazás napján Magyarországon, de a lakóhelyüktől eltérő helyen kívánnak szavazni. (Ebben az esetben a kíván településen szavaznak az uniós választáson, de az önkormányzati választáson lakóhelyük szerinti szavazókörben szerepelnek továbbra is úgy, hogy ott csak a polgármesterre, képviselőre esetlegesen vármegyei/fővárosi listára tudnak szavazni.)
A kérelmet 2024. április 4-től (csütörtök) lehet benyújtani legkésőbb 2024. május 31-én (szerda) 16.00 óráig.
Átjelentkezni bármelyik magyarországi településre (illetve budapesti kerületbe) lehet.
Átjelentkezés esetén is igényelhető mozgóurna abban az esetben, ha egészségi állapota vagy fogva tartása miatt nem tud megjelenni a szavazóhelyiségben.
Az átjelentkezési kérelmet a választópolgár
- 2024. május 31-én (péntek) 16.00 óráig – személyesen, kézbesítési meghatalmazott útján vagy elektronikus azonosítással – módosíthatja,
- 2024. június 7-én (péntek) 10.00 óráig – személyesen, kézbesítési meghatalmazott útján vagy elektronikus azonosítással – visszavonhatja.
- 2024. május 31-én (péntek) 16.00 óráig – személyesen, kézbesítési meghatalmazott útján vagy elektronikus azonosítással – módosíthatja,
- Milyen tennivalójuk van azoknak a választópolgároknak, akik rendelkeznek magyarországi lakcímmel, de Magyarországon kívül szeretnének szavazni?
A magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok automatikusan felkerülnek a központi névjegyzékbe.
Aki a szavazás napján külföldön szeretne élni a választójogával, annak kérnie kell felvételét a külképviseleti névjegyzékbe. A külképviseleti névjegyzékbe vételi kérelmet 2024. április 4-től (csütörtök) lehet benyújtani 2024. május 31. (péntek) 16.00 óráig. A kérelem benyújtható személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján bármely helyi választási irodánál, vagy külképviseleten, illetve online elektronikus azonosítással.
A külképviseleti névjegyzékből való törlésre 2024. június 5. 10.00 óráig van lehetőség.
Fontos megjegyezni, hogy külképviseleti szavazásra csak az európai parlamenti képviselők választásán van lehetőség.
- A hajléktalanok hogyan szavazhatnak?
Amennyiben a hajléktalan települési szintű lakcímmel rendelkezik, akkor az adott település kijelölt szavazókörében adhatja le a szavazatát. A kijelölt szavazókörök címéről a helyi polgármesteri hivatal ad felvilágosítást.
Amennyiben a hajléktalan települési szintű lakcímmel sem rendelkezik, regisztrálnia kell a központi névjegyzékbe 2024. május 16. (csütörtök) 16.00 óráig bármelyik helyi választási irodánál. Ebben az esetben levélben szavazhat.
- Magyar állampolgár vagyok, de nincs lakcímem sem Magyarországon, sem az Európai Unió más tagállamában. Hogyan tudok a magyar listákra szavazni az európai parlamenti választáson?
Az Európai Unió területén kívül élő, a magyarországi lakcímnyilvántartás szerint magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar választópolgárok levélben szavazhatnak az európai parlamenti választáson. Ehhez 2024. május. (csütörtök) 16.00 óráig regisztrálnia kell a választási névjegyzékbe.
A névjegyzékbevétel legkésőbb 2024. május 24. (péntek) 16.00 óráig kérhető:
o online elektronikusan azonosítással vagy azonosítás nélkül,
o személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján bármely helyi választási irodában vagy külképviseleten,
o a Nemzeti Választási Irodának vagy bármely külképviseletnek postai úton megküldött levélben.
A névjegyzékbe vételi kérelem formanyomtatványa ezen a linken érhető el.
- Korábban már regisztráltam, akkor is szükséges újból regisztrálni?
A korábbi regisztráció tíz évig érvényes. A 10 éves időtartamot attól az időponttól kell számítani, amikor a választópolgárt névjegyzékbe vették. A 10 éves időtartam azonban újraindul, ha a választópolgár szavazott, vagy kérte értesítési címének, a szavazólap-átvétel helyének vagy külföldi lakcímének módosítását, illetve a névjegyzékbe vételének meghosszabbítását.
Abban az esetben azonban, ha Ön nem szerepel a magyarországi lakcímnyilvántartásban, (mert útlevéllel regisztrált, így az útlevélnyilvántartásban szerepel) csak akkor szavazhat, ha megadja a lakcímét, amely az Európai Unió területén kívül van.
- Nem szeretném, ha a lakcímemre postáznák a szavazási levélcsomagot, mi a teendő ilyenkor?
Lehetőség van a szavazólap személyes átvételét (országgyűlési egyéni választókerületi székhely település, kijelölt település, külképviselet) vagy más postacímet megadni 2024. május 16. (csütörtök) 16.00 óráig. A módosítás bármikor kérhető, ezért érdemes azt a határidő letelte előtt megtennie, amíg az NVI ki nem postázza a levélcsomagokat.
A kiküldést követően történt címmódosítás esetén a szavazási levélcsomagok ismételt kiküldésére nincs lehetőség.