180/2010. OVB határozat - Szabó Miklós, a Lehet Más a Politika párt megbízottja által előterjesztett kifogás tárgyában

Az Országos Választási Bizottság
180/2010. határozata

Az Országos Választási Bizottság – 2010. március 16-án megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének d) pontjában megállapított hatáskörében eljárva Szabó Miklós, a Lehet Más a Politika párt megbízottja által előterjesztett kifogás tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Országos Választási Bizottság a kifogásnak részben helyt ad és megállapítja, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom - Párt sajtóközleménye megsértette a Ve. 3. § d) pontjában foglalt, jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét.

A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. március 19-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.

Indokolás

I.

A beadványozó 2010. március 15-én kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz. Beadványában előadta, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom - Párt kampányfőnöke a párt honlapján 2010. március 12-én egy sajtóközleményt jelentett meg „LMP-s választási csalót leplezett le a Jobbik Nagykőrösön” címmel. A sajtóközlemény azt sugallja, mintha a Lehet Más a Politika (a továbbiakban: LMP) jelöltjének nyilvántartásba vételét azért utasította volna el a Pest Megyei 16. számú Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottság (a továbbiakban: OEVB), mert bűncselekményre utaló jeleket talált volna. Ilyen megállapítást azonban az OEVB határozata nem tartalmaz. Az OEVB 10/2010. (III.12.) számú határozatában a jelölt nyilvántartásba vételét elutasította azzal, hogy megállapította, hogy a jelölt részére leadott ajánlószelvények közül 625 db érvényes, a jelöléshez azonban legalább 750 érvényes ajánlószelvény szükséges. 

A beadványozó álláspontja szerint a sajtóközlemény és az abban leírtak bűncselekmény elkövetésével vádolják mind az LMP-t, mind annak jelöltjét. Ilyen cselekmény elkövetését jogerősen nem állapította meg egy bíróság sem, így a Jobbik Magyarországért Mozgalom - Párt kampányfőnöke súlyosan megsértette a jelöltek és jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőség, a választás tisztaságának megóvása, a választási csalás megakadályozása, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelveit, mivel a közlemény, annak valótlansága miatt alkalmas arra, hogy megtévessze a választópolgárokat.

A beadványozó kérte a Ve. 3. § a), c) és d) pontjaiban foglalt alapelvek megsértésének megállapítását, a Jobbik Magyarországért Mozgalom - Párt és kampányfőnöke eltiltását a további jogsértéstől. Kérte továbbá, hogy az Országos Választási Bizottság kötelezze a jogsértőt arra, hogy az e kifogásnak helyt adó határozatot honlapján közzétegye. Kifogásához mellékelte a sajtóközlemény és az OEVB határozat egy-egy másolati példányát.

A Pest Megyei Területi Választási Bizottság a jelölt fellebbezését megvizsgálva a 19/2010. (III. 16.) sz. határozatával az OEVB határozatát részben megváltoztatta azzal, hogy a jelölt részére leadott, az érvényesnek elfogadott ajánlószelvények száma 749 db.

II.

A kifogás az alábbiak miatt részben alapos.

Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom - Párt sajtóközleménye azt a tényállítást tartalmazza, hogy egy választópolgár, a Jobbik Magyarországért Mozgalom - Párt abonyi tagjelöltjének nevében leadott ajánlószelvény – nem a saját aláírásával – ott volt az LMP által leadott ajánlószelvények között. Továbbá a közlemény azt az állítást is tartalmazza, hogy „láthatóan futószalagon gyártott kopogtatók” kerültek leadásra az LMP jelöltje nevében.

A sajtóközlemény a tényállításból azt a következtetést vonja le, hogy az LMP és jelöltje „bűncselekmények elkövetése révén” akar indulni az országgyűlési választáson.

A testület álláspontja szerint a Jobbik Magyarországért Mozgalom - Párt tényként kezeli bűncselekmény elkövetését, holott azt büntető bíróság nem állapította meg, sőt a területi választási bizottság másodfokú döntése a közleményben szereplő jogsértéséket sem erősítette meg. Továbbá ezen állítás alapján olyan, az LMP-re és jelöltjére vonatkozó, általánosított kijelentést tesz, mely alkalmas arra, hogy a választási kampány során hátrányosan érintse a nyilatkozatban megnevezett szervezetet, azt rossz színben tüntesse fel, és népszerűségét, valamint a választási eredményét hátrányosan befolyásolja. Mindez sérti a Ve. 3. § d) pontjában foglalt alapelvet.

Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a kifogás nincs összefüggésben a Ve. 3. § a) és c) pontjával, ezért egyebekben a kifogást elutasítja.

A fent leírtak alapján az Országos Választási Bizottság a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.

III.

A határozat a Ve. 3. § d) pontján, 78. § (1) bekezdésének a) pontján, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. § (1) bekezdésén, 83. § (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. § (1) bekezdésén alapul.

Dr. Halmai Gábor
az Országos Választási Bizottság
elnökhelyettese