Az Országos Választási Bizottság
189/2010. határozata
Az Országos Választási Bizottság – 2010. március 19-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének d) pontjában megállapított hatáskörében eljárva a dr. Staudt Gábor, a Jobbik Magyarországért Mozgalom – Párt képviselőjelöltje által előterjesztett kifogás tárgyában meghozta a következő
határozatot:
Az Országos Választási Bizottság a kifogást elutasítja.
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. március 22-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
Indokolás
I.
A beadványozó 2010. március 18-án a Ve. 44/A. § (1) bekezdése, valamint 77. §-a alapján kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz. Beadványában előadta, hogy az ATV műsorszolgáltató a 2010. március 15-i „Jam” című adásában beszélgetést közölt dr. Demszky Gábor főpolgármesterrel, melyben a Jobbik Magyarországért Mozgalom – Párt jelölő szervezetre sértő állítások hangoztak el dr. Demszky Gábor részéről.
A beadványozó megjelölte az ATV internetes oldalán azt a linket, amelyen a beszélgetés megtekinthető.
A kifogástevő a beszélgetés három részéből idézett részleteket. A kifogásolt műsorban dr. Demszky Gábor többek között az alábbiakat jelentette ki. „A Jobbik a legrosszabbik. Ha nagyon sokan kerülnek be a Jobbik képviselői közül a parlamentbe, akkor ezzel Magyarország Európa szégyenpadjára kerül és ezt mindenképpen el kellene kerülni. (…) …a magyar demokráciát nem engedhetjük lerombolni egy szélsőjobboldali erő által, amely nyíltan összeszövetkezik terrorista elemekkel is. (…) A Jobbik egy horthysta, kádárista diktatúrát akar. (…) Ugyanakkor gárdákat masíroztat, megvédi azokat a köztörvényes bűnözőket, akiket akár még jelöltként is elindít, terroristákkal szövetkezik össze, félelmet kelt, nyíltan rasszista ideológiát vall…”.
A beadványozó kifogásában tiltakozik az állítása szerint a Jobbik Magyarországért Mozgalom – Pártot sértő kijelentések ellen, mivel azok súlyosan sértik a Ve. 3. § a), c) és d) pontjában foglalt alapelveket és a jelölő szervezet jó hírnévhez fűződő jogait.
A beadványozó szerint azzal, hogy a „riporter a fenti sértő álláspontot nem utasította vissza, azzal azonosult és így a műsor szerkesztője megsértette a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét is”.
A beadványozó kérte az Országos Választási Bizottságot, hogy „a Ve. 78. § -a (1) bekezdés a) pontja alapján állapítsa meg a jogszabálysértés tényét, továbbá a 78. §-a (1) bekezdés b) pontja alapján tiltsa el az ATV-t a további jogszabálysértéstől”.
A beadványozó kérte, hogy a Bizottság kötelezze az ATV-t a határozat közzétételére.
II.
A kifogás az alábbiak miatt nem alapos.
Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint dr. Demszky Gábornak a kifogásban megjelölt kijelentései politikai véleménynyilvánításnak minősülnek, azok nem rendelkeznek olyan tartalommal, amelyek átlépnék a szabad véleménynyilvánítás határait.
A testület a Legfelsőbb Bíróság több határozatában is kifejtett következetes gyakorlatára tekintettel megállapítja, hogy a véleménynyilvánítás nem alapozhatja meg a választási törvény alapelveinek megsértését. A jelölő szervezetek és azok képviselői a választási kampányban gyakran saját programjuk ismertetésén túl választási ellenfeleik programját is értékelik és minősítik, ez az ún. negatív kampány.
A Bizottság megítélése szerint így a kifogásolt műsorban elhangzottak sem dr. Demszky Gábor, sem az ATV tekintetében nem valósítják meg a Ve. 3. § a), c) és d) pontjában rögzített alapelvek sérelmét.
Az Országos Választási Bizottság megjegyzi továbbá, hogy a kifogásban megjelölt kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményének vizsgálata nem a Ve., hanem a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény hatálya alá tartozó szervek hatáskörébe tartozik.
A fent leírtak alapján az Országos Választási Bizottság a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.
III.
A határozat a Ve. 3. § a), c) és d) pontján, a 78. § (3) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. § (1) bekezdésén, 83. § (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. § (1) bekezdésén alapul.
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke
az Országos Választási Bizottság
elnöke