Az Országos Választási Bizottság
210/2010. határozata
Az Országos Választási Bizottság – 2010. március 25-én megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének e) pontjában megállapított hatáskörében eljárva Tóth László a Magyar Igazság és Élet Pártja jelölő szervezet megbízottja által előterjesztett fellebbezés tárgyában meghozta a következő
határozatot:
Az Országos Választási Bizottság a fellebbezést érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. március 28-án 16. 00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A bírósági eljárás illetékköteles. Az illeték mértéke 7500 Ft.
Indokolás
I.
A Magyar Igazság és Élet Pártja (a továbbiakban: MIÉP) 2010. március 22-én 15 óra 55 perckor faxon kezdeményezte a Hajdú-Bihar megyei területi listájának nyilvántartásba vételét a területi lista leadására vonatkozó meghatalmazás és az M1, M2 és SZ jelű nyomtatványok megküldésével. A MIÉP képviselője 2010. március 22-én 16 óra 20 perckor személyesen benyújtotta a párt területi listájának M1 nyomtatványának 1. és 2. oldalát, valamint két képviselőjelölt SZ lapját. A Hajdú-Bihar Megyei Területi Választási Bizottság (a továbbiakban: TVB) a 8/2010. (III.23.) számú határozatával a MIÉP területi listájának nyilvántartásba vételét elutasította. A TVB határozatában kifejtette, hogy a területi listát a Ve. 53. § (1) bekezdése szerint a szükséges számú jelölt, illetőleg lista bejelentését vagy nyilvántartásba vételét igazoló, a Ve. 55. § (1) bekezdése szerint kiállított igazolás átadásával kell bejelenteni a Ve. 94. § (1) bekezdése szerinti határnapig. A TVB határozatában rögzíti, hogy a Ve. 4. § (3) bekezdésében foglalt határidők jogvesztők és a határidő utolsó napján 16 órakor járnak le, továbbá a 3/2010. (I.22.) ÖM rendelet 4. § (4) bekezdése értelmében területi listát 2010. március 22-én 16 óráig lehet bejelenteni. A TVB megállapította, hogy a területi lista állításához szükséges dokumentumok határidőn belül és túl is, mind faxon, mind személyesen egyaránt hiányosan kerültek benyújtásra az M1 nyomtatvány 3. oldala, nem került személyesen benyújtásra a meghatalmazás, az M2 nyomtatvány, három képviselő SZ lapja, valamint a legalább két egyéni képviselőjelölt bejelentésére vagy nyilvántartásba vételére vonatkozó igazolás. A TVB a hivatkozott határozatában megállapítja továbbá, hogy a listák bejelentésének határnapja jogvesztő, hiánypótlásnak, a késedelem igazolásának helye nincs.
II.
Fellebbező beadványában előadja, hogy a fellebbezéséhez mellékelt dokumentumok alapján a jelöltek elfogadását bizonyító dokumentumok 2010. március 22-én 14 óra 33 perckor és 13 óra 23 perckor készültek, de ezeket csak másnap vehették át a jelöltek. A fellebbező kifejti, hogy a területi lista állításához ezen dokumentumokat le kell adni a Területi Választási Bizottságnak, de ez „abban az esetben sem lett volna fizikailag lehetséges, amennyiben az okmányokat a jelöltek a kiállítás időpontjában veszik át (Berettyóújfalu, Püspökladány)”. Fellebbező kérte a „korábbi döntés felülvizsgálatát és a MIÉP területi listaállításának engedélyezését”.
Fellebbezéséhez csatolta az 5. számú OEVB 9/2010. (03.22.) határozatát, a 6. számú OEVB 9/2010. (03.22.) határozatát, két képviselőjelölt nyilvántartásba vételéről kiadott igazolásokat, a területi lista leadására és az azzal kapcsolatos eljárásra vonatkozó meghatalmazását és a TVB hivatkozott határozatát.
III.
Az Országos Választási Bizottság megállapítja, hogy a Ve. 79. § (1) bekezdése alapján a választási bizottság elsőfokú határozata ellen bármely választópolgár, jelölt, jelölő szervezet, illetőleg az ügyben érintett jogi személy fellebbezést nyújthat be. A Ve. 79. § (2) bekezdése szerint fellebbezést lehet benyújtanijogszabálysértésre hivatkozással, illetvea választási bizottság mérlegelési jogkörben hozott határozata ellen. A Ve. 80. § (4) bekezdése szerint a fellebbezésnek tartalmaznia kella fellebbezés 79. § (2) bekezdés szerinti alapját, a fellebbezés benyújtójának nevét, lakcímét (székhelyét) és - ha a lakcímétől (székhelyétől) eltér - postai értesítési címét, a fellebbezés benyújtójának választása szerint telefaxszámát vagy elektronikus levélcímét, illetőleg kézbesítési megbízottjának nevét és telefaxszámát vagy elektronikus levélcímét. A Ve. 81. § (2) bekezdése értelmében érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani a fellebbezést, ha az elkésett, nem a 80. § (1) bekezdése szerinti választási bizottsághoz nyújtották be, vagy nem tartalmazza a 80. § (4) bekezdés a) és b) pontjában foglaltakat.
A testület megállapítja, hogy a fellebbezés nem tartalmazza a választásra irányadó jogszabály, illetőleg a választás és a választási eljárás alapelveinek megsértésére hivatkozást, ezért a testület a fellebbezést érdemi vizsgálat nélkül elutasította.
IV.
A határozat a Ve. 79. § (1) (2) bekezdésén, 80. § (4) bekezdésén, a 81. § (2) bekezdésén, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 37. § (1) bekezdésén, 39. § (3) bekezdés b) pontján, 42. § (1) bekezdés h) pontján, valamint a Legfelsőbb Bíróság 2/2010. (III.23.) közigazgatási jogegységi határozatán alapul.
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke