Az Országos Választási Bizottság
65/2010. határozata
Az Országos Választási Bizottság – 2010. február 1-jén megtartott ülésén – a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény (a továbbiakban: Ve.) 90/A. § (4) bekezdésének d) pontjában megállapított hatáskörében eljárva Szigetvári Viktor, a Magyar Szocialista Párt kampányigazgatója által benyújtott kifogás tárgyában meghozta a következő
határozatot:
Az Országos Választási Bizottság a kifogásnak részben helyt ad. Az impresszum hiánya tekintetében megállapítja a jogsértést, a jogsértő személyének megjelölése nélkül. A szórólapok valótlan tartalma tekintetében a kifogást elutasítja.
A határozat ellen a meghozatalától számított 3 napon belül a Legfelsőbb Bírósághoz címzett bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet lehet benyújtani az Országos Választási Bizottságnál (1051 Budapest, Nádor u. 2.; levélcím: 1903 Budapest, Pf. 314; fax: 06-1-441-1729). A bírósági felülvizsgálat iránti kérelmet úgy kell benyújtani, hogy az legkésőbb 2010. február 4-én 16.00 óráig megérkezzen. A bírósági eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező. A jogi szakvizsgával rendelkező személy saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat.
Indokolás
I.
A beadványozó 2010. január 29-én kifogást nyújtott be az Országos Választási Bizottsághoz. Kifogásában előadta, hogy a Fidesz megbízásából és érdekében 2010. január 27-én Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 01. számú országgyűlési egyéni választókerületében (a továbbiakban: OEVK) Jeszenszki András az MSZP politikusa, jelöltje és Gyurcsány Ferenc nevét és fényképét, a Jász-Nagykun-Szolnok megye 05. számú OEVK-ban Tokajiné Demecs Katalin az MSZP politikusa és jelöltje, valamint Gyurcsány Ferenc nevét és fényképét, továbbá Budapest 09. számú OEVK-ban Kispál Tibor szintén az MSZP politikusa és jelöltje, valamint Gyurcsány Ferenc nevét és fényképét, valamint az „Együtt tették tönkre az országot” és, hogy az MSZP fent nevezett politikusai és jelöltjei „felelősek az értelmetlen megszorításokért. Közösen támogatták: a nyugdíjelvonást, az egészségügy tönkretételét, az adóemeléseket, munkahelyek megszüntetését” feliratot tartalmazó szórólapokat terjesztettek.
A kifogástevő álláspontja szerint az idézettfeliratot tartalmazó szórólapok nem felelnek meg a Ve. 42. §-ának (1) bekezdése által alkalmazni rendelt, a sajtóról szóló 1986. évi II. törvény (a továbbiakban: Sajtótv.) 16. § (1) bekezdésében foglaltaknak, mivel nem tartalmazzák a szerkesztésre és kiadásra vonatkozó legfontosabb adatokat (impresszum). A „Készült a Fidesz megbízásából” szöveg a beadványozó szerint nem felel meg az impresszum feltételeinek, az csupán arra alkalmas, hogy megkönnyítse annak meghatározását, hogy a kifogásolt szórólapokat mely szervezet érdekében készítették és terjesztették.
A kifogástevő szerint az impresszum szórólapokról való elmaradása az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII. 28.) Kormányrendelet 149. §-a szerinti sajtóigazgatási szabálysértés tényállását is megvalósítja.
A beadványozó kifogásában kifejtette továbbá, hogy a sérelmezett szórólapok valótlan tartalmúak, megtévesztők és lejárató szándékúak az MSZP fent nevezett politikusaival szemben, akik korábban kormányzati tisztséget nem viseltek és országgyűlési képviselők sem voltak, továbbá nem vettek részt olyan döntéshozatalban, amelynek alapján a szórólapokon szereplő állítások megfelelhetnének a valóságnak. A kifogástevő véleménye szerint mindezek alapján a kifogásolt szórólapok az MSZP politikusai, jelöltjei személyiségi jogait és jó hírnevét sértő politikai hirdetést tartalmaznak, ezért sértik a Ve. 3. § a) és d) pontjaiban foglalt választási alapelveket.
A beadványozó szerint a szóban forgó szórólapokat szervezett módon és azonos mintára készítették a Fidesz megbízásából és azokat feltehetően országos szinten terjesztették. A beadványozó szerint a leírtak alapján a szórólapok egyértelműen alkalmasak arra, hogy Jeszenszki András, Tokajiné Demecs Katalin és Kispál Tibor 2010. évi országgyűlési képviselők általános választásán történő szereplését jogellenes módon, hátrányosan befolyásolják.
A fent leírtak alapján a kifogástevő kérte, hogy az Országos Választási Bizottság állapítsa meg a jogszabálysértések tényét, tiltsa el a jogsértőt a további jogsértéstől, továbbá a sajtóigazgatási szabálysértés gyanúja miatt hivatalból tegyen feljelentést.
A kifogástevő a jogorvoslati kérelmében megjelölt cselekmény alátámasztására mellékelte a fent nevezett választókerületekben élő egy-egy tanúnak a szórólapok 2010. január 27-én postaládáikban történő megtalálásról szóló nyilatkozatait.
II.
A kifogás az alábbiak miatt részben alapos.
Az Országos Választási Bizottság a kifogásnak helyt ad abban a tekintetben, hogy az impresszum nem felel meg a jogszabályi követelményeknek. A Ve. 42. § (1) bekezdése alapján a kampánykiadványok engedély és bejelentés nélkül előállítható és terjeszthető sajtótermékek, melyekre egyebekben a sajtóról szóló jogszabályokat kell alkalmazni. Az impresszum részletes szabályait a Sajtótv. 16. §-ának (1) bekezdése és a Sajtótv. végrehajtásáról szóló 12/1986. (IV. 22.) MT rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 21. §-a tartalmazza.
Tekintettel arra, hogy a szórólapon feltüntetendő, a szerkesztésre és a kiadásra vonatkozó legfontosabb adatokról a Sajtótv. rendelkezik, ennek értelmében a szórólapon egyértelművé kell tenni, hogy azt ki készítette, hogy ezáltal a megrendelő személye minden esetben pontosan azonosítható legyen. Jelen szórólap azonban nem tartalmazza az egyértelmű azonosításhoz szükséges adatokat, ezért a kiadvány készíttetője megsértette a Ve. 42. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezést, amely a plakát vonatkozásában alkalmazni rendeli a sajtóról szóló jogszabályokat is. Az Országos Választási Bizottság álláspontja szerint azonban a szórólapon szereplő „készült a Fidesz megbízásából” feliratból nem állapítható meg, hogy a készítésre ténylegesen a Fidesz adott megbízást, és ezt a körülményt a kifogást tevő sem támasztotta alá bizonyítékkal.
A testület a kifogást a szórólap tartalmával kapcsolatosan elutasítja, mert a szórólapon szereplő kijelentések a testület megállapítása szerint nem tényt, hanem politikai véleménynyilvánítást tartalmaznak, azok nem rendelkeznek olyan tartalommal, amelyek átlépnék a szabad véleménynyilvánítás határait. A testület a Legfelsőbb Bíróság több határozatában is kifejtett következetes gyakorlatára tekintettel megállapítja, hogy a véleménynyilvánítás nem jelent tényállítást, az nem alapozhatja meg a választási törvény alapelveinek megsértését, továbbá a jelölő szervezetek a választási kampányban gyakran saját programjuk ismertetésén túl választási ellenfeleik programját is értékelik és minősítik. Ez az ún. negatív kampány, ami adott esetben a program értékelésén túl az egyes pártok jelöltjeinek személyét is érintheti. A Bizottság megítélése szerint így a szórólapokon foglaltak nem valósítják meg a Ve. 3. § a) és d) pontjában rögzített, a választás tisztaságának megóvása, a választási csalás megakadályozása, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvének sérelmét.
III.
A határozat a Ve. 3. §-ának a) és d) pontján, a 42. §-ának (1) bekezdésén, a 149. § o) pontján, Sajtótv. 16. §-ának (1) bekezdésén, a Rendelet 21. §-án, a jogorvoslatról való tájékoztatás a Ve. 82. §-ának (1) bekezdésén, 83. §-ának (1), (2) és (7) bekezdésein, valamint 84. §-ának (1) bekezdésén alapul.
Dr. Szigeti Péter
az Országos Választási Bizottság
elnöke
az Országos Választási Bizottság
elnöke