A települési önkormányzati képviselő(k) és a polgármester időközi választását a helyi választási bizottság, a vármegyei, illetve a fővárosi közgyűlés és a főpolgármester időközi választását a területi választási bizottság tűzi ki.
Az időközi választáson jelölő szervezetként a választás kitűzésekor a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában jogerősen szereplő
- párt,
- egyéb egyesület (a szakszervezet kivételével), valamint
- nemzetiségi szervezet
vehető nyilvántartásba.
Nemzetiségi szervezet esetében feltétel, hogy az megfeleljen a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 2. § 14. pontjában foglaltaknak (a jogi személyek nyilvántartásában – legalább 2024. június 30-tól – nemzetiségi egyesületként szereplő olyan egyesület, amelynek alapszabályában – a nemzetiségi önkormányzati választás évét megelőzően legalább 3 éve – rögzített célja az e törvény szerinti, konkrétan megjelölt nemzetiség képviselete).
A párt, az egyesület és a nemzetiségi szervezet (a továbbiakban együtt: jelölő szervezet) jelölő szervezetként történő bejelentésére a P6 jelű formanyomtatvány (a továbbiakban: formanyomtatvány) szolgál. A későbbiekben az adatváltozásokat szintén ezen a formanyomtatványon kell bejelenteni.
A jelölő szervezetet a civil szervezetek bírósági nyilvántartásába jogerősen bejegyzett, képviseletre jogosult személy (a továbbiakban: törvényes képviselő) jelentheti be, időközi polgármester- és/vagy képviselő-választás esetén az illetékes helyi választási bizottságnál, a vármegyei, fővárosi közgyűlés és a főpolgármester időközi választása esetén pedig a területileg illetékes területi, illetve a Fővárosi Választási Bizottságnál.
A választási szervek elérhetőségei itt találhatók.
A törvényes képviselőnek (együttes aláírási jog esetén törvényes képviselőknek) kell aláírnia a formanyomtatványt, amely ezt követően benyújtható
- elektronikusan:
a) az elektronikus ügyintézés szabályai szerint cégkapun keresztül,
b) e-mailen minősített vagy fokozott biztonságú elektronikus aláírással ellátva vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítési szolgáltatással (AVDH) hitelesítve (ha az elektronikusan aláíró a jelölő szervezet képviseletére jogosult),
- a törvényes képviselő által személyesen,
- törvényes képviselője által aláírt nyomtatványt bárki leadhatja,
- postai szolgáltató útján.
A közös jelöltet, illetve listát állító jelölő szervezeteknek külön-külön kell nyilvántartásba vetetni magukat.
Ha a jelölő szervezet egyesület, a bejelentéskor nyilatkoznia kell arról, hogy a választói akarat befolyásolására vagy ennek megkísérlésére irányuló tevékenység folytatása céljából külföldi támogatást és belföldi jogi személytől, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől származó támogatást, névtelen adományt vagy ezekből származó vagyonelemet az adott választás vonatkozásában nem használ fel.
Ha a jelölő szervezet nemzetiségi szervezet, a bejelentéskor nyilatkoznia kell arról, hogy megfelel a nemzetiségi szervezettel szemben a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvényben támasztott követelményeknek (alapszabályában a nemzetiségi önkormányzati választás évét megelőzően legalább 3 éve rögzített célja legyen az adott nemzetiség képviselete).