A nemzetiségi önkormányzati képviselők időközi választását akkor kell kitűzni,
- ha az általános választás eredménytelen volt,
- ha az általános választást követően az önkormányzat nem alakult meg.
Időközi választást kell kitűzni akkor is, ha a képviselő-testületet/közgyűlést feloszlatták, vagy, ha a képviselő-testület/közgyűlés kimondta feloszlását. Ezen esetekben azonban a kitűzés feltétele, hogy a nemzetiségi önkormányzat az időközi választás költségeit megelőlegezze.
Az időközi választás előkészítésének és lebonyolításának költségeit a nemzetiségi önkormányzat költségvetéséből kell biztosítani, ha az időközi választást azért kell megtartani, mert
a) a képviselő-testületet, közgyűlést feloszlatták,
b) a képviselő-testület, közgyűlés kimondta feloszlását.
A nemzetiségi önkormányzat az időközi választás költségeit - annak kitűzését megelőzően - az időközi választás kitűzésére hatáskörrel rendelkező választási bizottság mellett működő választási iroda számára megelőlegezi.
Kizárólag a megüresedett helyekre kell időközi választást kitűzni, ha a képviselők száma a képviselő-testület/közgyűlés működéséhez szükséges létszám alá csökken.
Az időközi választás kitűzése a területileg illetékes választási bizottság feladata.
A települési nemzetiségi önkormányzati képviselők időközi választását a helyi választási bizottság, a területi nemzetiségi önkormányzati képviselők időközi választását a területi választási bizottság, az országos nemzetiségi önkormányzati képviselők időközi választását a Nemzeti Választási Bizottság tűzi ki.
Az általános választásra vonatkozó szabályokkal egyezően, az időközi nemzetiségi önkormányzati választáson jelölő szervezetként a választás kitűzésekor a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában jogerősen szereplő nemzetiségi szervezet vehető nyilvántartásba.
A nemzetiségi szervezet fogalmát a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 2. § 14. pontja határozza meg. E szerint nemzetiségi szervezet a párt és a szakszervezet kivételével a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában szereplő olyan egyesület, amelynek alapszabályában - a nemzetiségi önkormányzati választás évét megelőzően legalább 3 éve - rögzített célja az e törvény szerinti, konkrétan megjelölt nemzetiség képviselete.
Egy nemzetiségi szervezet kizárólag egy nemzetiséget képviselhet!
A nemzetiségi szervezet jelölő szervezetként történő bejelentésére a P4 jelű formanyomtatvány áll rendelkezésre. A formanyomtatványt a jelölő szervezet képviseletére jogosult személy írhatja alá. A képviseletre jogosult személy képviseleti joga a civil szervezetek bírósági nyilvántartásán vagy a nyilvántartásban szereplő személytől származó, közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazáson alapulhat. A választási szervek elérhetősége itt találhatók.
A képviseletre jogosultnak (együttes aláírási jog esetén képviselőinek) kell a P4 jelű formanyomtatványt aláírnia. A nyomtatványt ezt követően bárki meghatalmazás nélkül leadhatja a fentiekben megjelölt választási szervnél.
A közös jelöltet, illetve listát állítani szándékozó nemzetiségi szervezeteknek külön-külön kell jelölő szervezetként bejelentkezniük a nyilvántartásba vételre illetékes választási bizottságnál.