Társadalmi felelősségvállalás

Társadalmi felelősségünk, hogy a felnövekvő generáció tudatos választóvá váljon

A Nemzeti Választási Iroda kiemelt figyelmet fordít a hátrányos helyzetűek, valamint a fiatalok tájékoztatására: egy-egy választási eseménynél gondoskodunk a rászorulók könnyített tájékoztatásáról, a vakok és gyengénlátók számára Braille írásos szavazósablonokról, a mozgásukban korlátozottak részére pedig akadálymentes szavazóhelyiségek biztosításáról.

Társadalmi felelősségünknek érezzük a fiatalok edukációját, szemléletformálását annak érdekében, hogy átfogó ismereteket szerezzenek a demokrácia, az emberi jogok, az állampolgárság, a választási rendszer, a nemzetközi intézmények működése területein. Alapvető célunk, hogy a felnövekvő generáció tudatos választóvá váljon.

Ennek érdekében 2014-től külön is megszólítjuk a fiatalokat. Olyan jellegű tudás átadására törekszünk, amely a fiatalok mindennapi életéhez ad hatékony segítséget és képessé teszi a diákokat arra, hogy a közélet, az őket körülvevő társadalom működését megértésék, és abban, ha szeretnének, aktív részt is tudjanak vállalni. A 21. század elvárásainak megfelelve a versenyek tematikája tudatosan lép túl a lexikális tudás számonkérésén és jutalmazásán. A vetélkedők feladatai között hangsúlyos szempontnak tartjuk a csapatmunka ösztönzését, a fiatalok vita- és érvelési készségeinek elősegítését, amelyek a különféle közéleti szituációkban a versenyzők szóbeli kifejezőképességének fejlesztéséhez járulnak hozzá. A versenyeken a részvétel önkéntes, a feladatokat a fiatalok csapatokban oldják meg, a felkészülést pedagógusok és írásos segédanyagok támogatják.

2014

A Nemzeti Választási Iroda a 2014-es országgyűlési választásokat megelőzően indította el az első választóknak szóló tematikus Facebook oldalát, ahol a 18-22 éves fiatalok megtalálhatták a választásokkal kapcsolatos praktikus információkat, és kvízjátékon vehettek részt, értékes ajándékokat nyerve. A hasznos választási tudnivalók több mint 90.000 első választóhoz jutottak el.

2015/16

Az Európai Parlament Tájékoztatási Irodájával és a Civitas Egyesülettel együttműködve elindult a „Túl az első X-en – Tehetsz a jövődért, válassz!” elnevezésű középiskolai vetélkedőnk, melyre 215 csapat, 860 diák jelentkezett. A vetélkedő három fordulós volt, az országos döntőben a fiataloknak szóbeli és írásbeli feladatokban kellett számot adniuk tudásukról. A diákok az előzetesen elkészített, választási részvételre ösztönző plakátjaikat mutatták be, valamint írásbeli tesztet töltöttek ki, mely választási és az európai uniós ismeretekre fókuszált. A csapatok vitafeladatokban és fogalom-meghatározásban is próbára tehették tudásukat.

Első helyezést ért el a Budapest X. kerületi Bornemisza Péter Gimnázium (Ki)Választottak nevű csapata, második lett pilisvörösvári Friedrich Schiller Gimnázium és Kollégium A3 nevű csapata, míg a harmadik helyen végzett a budapesti Fazekas Mihály Gimnázium Szilur nevű csapata.

A legjobb csapatok értékes tárgynyereményekkel gazdagodtak, és strasbourgi utazást nyertek.

2016/17

Újra meghirdette nagyszabású középiskolai vetélkedőjét az Európai Parlament Tájékoztatási Irodája és a Nemzeti Választási Iroda. A verseny célja ismét az volt, hogy a fiatalok megismerjék a hazai és az európai uniós demokratikus intézmények, kiemelten a választások jelentőségét. A legjobbak strasbourgi utazást nyerhettek, értékes tárgynyereményekkel lehettek gazdagabbak. A vetélkedő 110 csapatban 440 diák részvételével zajlott.

A budapesti Fazekas Mihály Gimnázium „Nightingale” nevű csapata nyerte meg az országos döntőt, második helyezett lett a Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnáziumának „Választók” nevű csapata, továbbá harmadik helyezést ért el a balatonalmádi Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium „Cenzus” nevű csapata.

2017/18

Demokrácia 1x1 – Középiskolai vetélkedő

 

Megosztom ismerőseimmel

Megosztás LinkedIn-en
Megosztás E-mail-ben